WARSZAWA

Najlepsi opowiadacze z całego świata

16-20 listopada 2022
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie

PIEŚNIARZE I ICH OPOWIEŚCI


„Pieśniarze i ich opowieści” – tytuł tegorocznej edycji festiwalu nawiązuje do słynnej książki Alberta Lorda Pieśniarz i jego opowieść, a zwłaszcza do formuły: „Nasz poeta oralny jest twórcą [composer]. Nasz pieśniarz śpiewający opowieści jest twórcą opowieści. Pieśniarz, wykonawca, twórca i poeta są jednym – w różnych aspektach, lecz w tym samym czasie”. W poszukiwaniu tak rozumianej twórczości epickiej podążymy różnymi ścieżkami i mostami, łączącymi tradycję ze współczesną praktyką artystyczną. Czy dzisiaj pieśniarz/pieśniarka to wciąż twórca/twórczyni opowieści na żywo?

Za Lordem podążymy na Bałkany. Pozmawiamy z badaczami i badaczkami o toposie zamurowanej kobiety i posłuchamy pieśni epickich, w wykonaniu pieśniarki bułgarskiej Niny Nikoliny i jej zespołu, oraz historii, jakie te pieśni niosą. Czym są dzisiaj dla nas te archaiczne opowieści?

Szeroko otworzymy drzwi i serca dla pieśniarzy i pieśniarek z Ukrainy. Lirnik z Równego Andrij Liaszuk z lirnikiem Jackiem Hałasem zbudują mist/most między muzycznymi tradycjami epickimi Polski i Ukrainy. Poetki Hałyna Kruk ze Lwowa i Aneta Kamińska z Warszawy zabiorą głos wobec toczącej się wojny – swoimi wierszami. Roksana Pietruczanis i Margarita Udovichenko wprowadzą nas w świat baśni ukraińskich, a Tetiana Sopiłka z zespołem Dziczka poprowadzi nas we wspólnym śpiewaniu wielogłosowych pieśni podczas Nocy opowieści.

Głos w sprawie wojny zabiorą także artyści z Danii: Jesper la Cour Andersen i Troelas King Eising, powołując na nowo do życia staroangielski epos Beowulf, czyli Wilk Wojny. Podobnie opowiadacz-kowal z ludu Mossi, zwany przez wszystkich KPG (skrót od imion i nazwiska), opowie, wyśpiewa i wytańczy trzydniowe powstanie ludowe w 2014 roku w Burkina Faso, które doprowadziło do obalenia dyktatora.

Przywołamy w opowieściach francuskiej performerki Hélène Palardy i polskiej opowiadaczki dwie niepokorne ikony współczesności: 27-letnie poetki/pieśniarki i ich wiersze-pieśni, pełne oporu, buntu i ekstatycznego zachwytu: Janis Joplin i Zuzannę Ginczankę.

Przywrócimy żywą, ustną postać tekstom literackim, karmiąc je muzyką i osobistym doświadczeniem, jak baśń z Klechd Sezamowych Bolesława Leśmiana, Wędrówka Nabu Jarosława Mikołajewskiego i Tkaczka chmur Katarzyny Jackowskiej-Enemuo. Pokażemy również, jak można pracować z materią wspomnień, własnych i cudzych, nadając im formę wiersza, tradycyjnej formuły czy malowania na wodzie w tureckiej technice ebru.

Festiwalowi towarzyszy wystawa obrazów prof. Andrzeja Bieńkowskiego, która sama w sobie jest opowieścią o odchodzącym świecie ostatnich ludowych artystów – muzykantów i pieśniarzy.

Beata Frankowska
0123456789001234567890

DNI

0123456789001234567890

ARTYSTÓW


0123456789001234567890

SPEKTAKLI

0123456789001234567890

WYDARZEŃ
TOWARZYSZĄCYCH


17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania
PIEŚNIARZE I ICH OPOWIEŚCI

16–20 listopada 2022

Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

Organizatorzy: Grupa Studnia O., Mazowiecki Instytut Kultury

Sprzedaż biletów: internetowa – GoOut i bezpośrednia na godzinę przed spektaklem w MIK

Bilet na spektakle poranne – 20 zł
Bilet jednorazowy wieczorny – 30 zł
Karnet wieczorny na dwa spektakle – 50 zł
Noc opowieści – 50 zł
Karnet – 200 zł

Bezpłatne wydarzenia towarzyszące – wejściówki

Polub nas

… i bądź na bieżąco