WARSZAWA

5 dni / 19 artystów
Najlepsi opowiadacze z całego świata

16-20 listopada 2022
ŚRODA

16 listopada

21.00, Sala Widowiskowa

https://2022.festiwalopowiadania.pl/wp-content/uploads/2022/10/Halas-Liaszuk.jpeg
Jacek Hałas, Andrij Liaszuk

MIST. SPOTKANIE NA MOŚCIE (POLSKA/UKRAINA)

Spotkanie dwóch artystów, dwóch opowieści i dwóch tradycji, które, choć bliskie, to jednak różne. Na mistu, którym przechodzą między wątkami, tematami, melodiami. Na mostku, który jest za wąski, by się minąć. Na werbowej doszczeczce. Wierzymy, że tworzenie takich artystycznych mostów jest szczególnie ważne w sytuacji politycznych napięć, ksenofobii i nacjonalizmów. Równie ważne jest mówienie o duchowości, wartościach niematerialnych, MIST-yce, a wszak te właśnie tematy są treścią zapomnianej sztuki dziadów/lirników, którą się zajmujemy, i z nimi chcemy docierać bezpośrednio do ludzi.

Andrij Liaszuk – śpiewak, lirnik. Pochodzi z Kowla na Wołyniu, ukończył Państwowy Instytut Kultury w Równem. Brał udział w badaniach etnograficznych na zachodnim Polesiu i Wołyniu. Od wielu lat interesuje się grą i wyrobem ludowych instrumentów. Zajmuje się działalnością edukacyjną wśród dzieci i młodzieży. Jest członkiem działającego w Równem zespołu Silska Muzyka. 

Jacek Hałas – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, muzyk (lira korbowa, akordeon, flety pasterskie, drumla, fortepian), śpiewak, tancerz, kompozytor. Współtwórca wielu formacji muzycznych, projektów artystycznych oraz teatralnych.